امروز: چهارشنبه 29 اسفند 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص

دانلود تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص دسته: آمار
بازدید: 6 بار
فرمت فایل: zip
حجم فایل: 28 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 11

دانلود توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص مقاله توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 11 صفحه

توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن ؛یارانه به هرگونه پرداخت دولت ها كه به طور مستقیم به افراد یك جامعه صورت می گیرد اطلاق می شود.
این یارانه ممكن است به مصرف كننده یا تولیدكننده پرداخت شود.
پرداخت یارانه دارای سوابق طولانی در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است و تقریبا تمامی كشورهای دنیا به گروه های خاص برای اهدافی خاص یارانه پرداخت می كنند.
در ادبیات اقتصادی اهداف پرداخت یارانه به طور كلی مقابله با تورم، حمایت از گروه های خاص، حمایت از یك تولید و عدالت اجتماعی و بهبود توزیع درآمد عنوان می شود.
سابقه پرداخت یارانه در ایران به قحطی های ناشی از جنگ جهانی دوم برمی گردد.
با این وجود بعد از افزایش قیمت نفت و درآمدهای ارزی در سال ١٣٥٣ دولت در برنامه پنجم عمرانی پرداخت یارانه را قانونی كرد و در بودجه های سنواتی هر ساله مبلغی را به عنوان یارانه در نظر گرفت.
بعد از انقلاب اسلامی روند پرداخت یارانه شدت گرفت زیرایكی از اهداف انقلاب حمایت از مستضعفان بود.
به صورتی كه در سال ١٣٥٧ (آخرین سال حكومت شاه) كل مبلغ یارانه ٨/٦٥ میلیارد ریال بود و این رقم در سال جاری به ٩٠٠ هزار میلیارد ریال رسیده است.
طی این سال ها نقش یارانه به نوعی كنترل تورم و همچنین حمایت از تولید بوده و لذا از این منظر یارانه ها هدف مند بوده است.
مهم ترین بحث دولت و بعضی از اقتصاددانان دراین است كه این یارانه ناعادلانه توزیع می شود و در راستای هدف عدالت اجتماعی نه تنها درست عمل نكرده بلكه ناعدالتی را تشدید كرده است.
مهم ترین اقلام یارانه ها كه به مصرف كنندگان تعلق می گیرد عبارت اند از: نان، كالاهای اساسی و انرژی شامل بنزین، گازوئیل، نفت سفید، برق و گاز.
براساس آمار و اطلاعات موجود از سابقه پرداخت یارانه در ایران همواره بالاترین یارانه پرداختی به گندم و آرد اختصاص داشته است.
به طوری كه در سال جاری برای خرید تضمینی مازاد بر نیاز كشاورزان و تامین كسری احتمالی از محل واردات گندم، اعتباری معادل ٣٨ هزار و ٩١٨ میلیارد و ٥ میلیون ریال پیش بینی شده كه این رقم ١٢/٥٣ درصد كل یارانه كالاهای اساسی سال ١٣٨٧ را به خود اختصاص می دهد.
در علم اقتصاد به كالاهایی كه با افزایش درآمد مصرف آن كم می شود كالاهای پست گفته می شود.
این كالاها دارای كشش درآمدی منفی می باشند و هرچه خانوارها ثروتمند شوند، مبلغ كمتری را از آن كالا خرید می كنند و لذا ارزش نسبی و مطلق منافع یارانه برای فقرا بیشتر از طبقات درآمدی دیگر جامعه است.
یارانه این كالاها اغلب خود هدفمند نامیده می شود زیرا دهك های پایین بیشتر از آن بهره مند می شوند.
نان در ایران جزو این نوع از كالاها طبقه بندی می شود.
آمار و اطلاعات موجود و مشاهدات اقتصادی نشان می دهد این قلم از یارانه به تمامی دهك های درآمدی تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است و حتی در سال های اخیر دهك های بالای جامعه از این یارانه (به علت مصرف سرانه پایین تر) كمتر استفاده كرده اند.
پرداخت یارانه به كالاهای اساسی شامل روغن، شكر و شیر، اعم از شیر خانوار و مدارس می باشد.
در سال جاری مبلغ ١٧ هزار و ١٧٣ میلیارد ریال دولت به این امر اختصاص داده است و برخلاف یارانه نان حالت گسترده ندارد

قیمت فایل فقط 13,200 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص , تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص , مقاله توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص , توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر