امروز: یکشنبه 28 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پرسشنامه مقیاس خودگسستگی

پرسشنامه مقیاس خودگسستگی دسته: پرسشنامه
بازدید: 11 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 13 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 5

مقیاس خودگسستگی

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

مقیاس خودگسستگی

روایی:دارد

پایایی:دارد

نمره گذاری وتفسیر : دارد

منبع: داردمبانی نظری مقیاس

پارهای از نوجوانان در دوران حساس نوجوانی و به لحاظ کمبودهای عاطفی در خانواده، در وضع خاصی قرار گرفته و دچار ازخودگسستگی میشوند. تحقیرها، سرزنشها و انتقادهای شدید و مداوم، هسته اصلی شخصیت آنها را مورد تهدید و اضمحلال قرار میدهد. این نوجوانان به تدریج فاصله خود را با خداوند و والدین بیشتر میکنند. توکل نمودن در آنها کمرنگ میگردد، سعی نمیکنند با والدین خود همانندسازی کنند و شخصیتی متفاوت و دلخواه برای خود دست و پا میکنند. تمامی این موارد، موجبات ایجاد ازخودگسستگی را برای آنان فراهم میسازد. در این صورت، ثبات شخصیتی آنها مورد تهدید قرار میگیرد و احساس از خودبیگانگی، یأس و ناامیدی بر آنان مستولی میگردد.

یکی از نظریهپردازانی که خودگسستگی نوجوانان را مدنظر قرار داد، آلپورت میباشد. در نظریه وی بر انسجام شخصیت در دوران نوجوانی تأکید میشود و معتقد است، نوجوان در این دوره از طریق ذخیره اطلاعاتی پیرامون بایدها و نبایدها، شخصیت را در خود منسجم میسازد و از این طریق بر کنش فراسویی و شکوفایی شخصیت نایل میگردد. در این میان، چنانچه یافتههای نوجوان از شرایط پیرامونش متناقض بوده و در تعارض با یکدیگر باشند، پدیده ازخودگسستگی در فرد ایجاد میگردد و شخصیت منسجم مقیاس نوجوان در معرض تهدید و ذایل شدن قرار میدهد.
معرفی مقیاس و کاربرد آن

مقیاس براساس نظریه خودگسستگی هگینز (1987) و بر مبنای مطالعهای مقدماتی تهیه گردیده است. در این مطالعه مقدماتی ابتدا پرسشنامه اپنهایمر و اووستروگل (1999) به فارسی ترجمه و از 10 نوجوان خواسته شد تا ویژگیهای موردنظر خود را در آن نوشته و براساس چشمانداز خویش، پدر و مادرشان و با توجه به خود واقعی، خودآرمانی و خود بایسته به این ویژگیها نمره دهند.

همچنین از 10 نوجوان دیگر خواسته شد تا 10 جمله را تحت عنوان » ویژگیها و خصایصی که معتقدم واقعیت وجودی مرا تشکیل میدهند«، 10 جمله تحت عنوان » ویژگیها و خصایصی که دوست دارم در من وجود داشته باشند« و 10 جمله تحت عنوان » ویژگیها و خصایصی که معتقدم باید در من وجود داشته باشند«، بنویسند. از میان جملاتی که این 30 نوجوان نوشته بودند، 20 ویژگی از فراوانی بیشتری برخوردار بودند که با بررسی بیشتر، 13 آیتم، یعنی حضور خدا، احترام به دیگران، دروغ، زودرنج بودن، ابراز خود، نماز خواندن، حسد ورزیدن، اعتماد به نفس داشتن، منطقی یا احساساتی بودن، غیبت کردن، شاد بودن، تقلب در امتحان، دوستی با جنس مخالف و آیتم حجاب (مخصوص دختران) برگزیده شد. مقیاس نهایی ساختارسازی شده در دو فرم طراحی گردیده که به تفکیک جنسیت میباشد. هر یک از فرمهای این مقیاس دارای 27 سؤال است و هر آیتم یک مرتبه در رابطه با خود واقعی، یک مرتبه در ارتباط با خودآرمانی و یک مرتبه نیز با توجه به خود بایسته فرد، مطرح شده است.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : مقیاس خودگسستگی , مقیاس , خودگسستگی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر